Agnieszka Kiepuszewska

Agnieszka Kiepuszewska urodziła się w Słupsku. Jej droga muzycznych poszukiwań początkowo tradycyjna (Szkoła Muzyczna I i II stopnia) miała przybrać nieoczekiwany zwrot. Miłość do śpiewu wielogłosowego rozwijała studiując na wydziale Dyrygentury Chóralnej w poznańskiej Akademii Muzycznej. Podczas stypendium w Rzymie, w Conservatorio di Santa Cecilia zgłębiała tajniki kompozycji i muzyki dawnej. We Włoszech na letnich warsztatach jazzowych w Sienie zafascynowała się jazzem. Obecnie kończy studia na Akademii Muzycznej w Katowicach pod czujnym okiem i uchem Anny Gadt oraz Grzegorza Karnasa. Jest laureatką lokalnych i ogólnopolskich festiwali piosenki polskiej oraz francuskiej, gdzie w jury zasiadali m.in. Wojciech Młynarski, Jacek Bończyk, Włodzimierz Korcz,  Krzysztof Herdzin:

2007, 2009 finalistka Ogólnopolskiego Festiwalu Pejzaż bez Ciebie w Bydgoszczy

2004 III nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie

2004 Grand Prix X Konkursu Integracja 2004 w Starogardzie Gdańskim

2002 I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie

2002 Grand Prix Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim

Agnieszka komunikuje się i śpiewa w językach:  polskim, francuskim, angielskim i włoskim.

Projekty w których występuje Aga:

Album „Silence”

Najnowszy album Agi Kiepuszewskiej to owoc współpracy ze znakomitymi kompozytorami młodego pokolenia: Maciejem „Kocinem” Kocińskim (lider zespołu Soundcheck, nominowany do nagrody Fryderyka 2011 w kategorii kompozytor jazzowy), Nikolą Kołodziejczykiem (stypendysta Berklee College of Music World Scholarship Tour, autor suity orkiestrowej „ChordNation” na zamówienie festiwalu Jazztopad 2010 i Filharmonii Wrocławskiej) oraz Kamilem Urbańskim (Interplay Jazz Duo – nagradzany na najważniejszych jazzowych festiwalach 2011 roku, następca Andrzeja Kurylewicza, związany od lat z Piwnicą Wandy Warskiej). Muzyka na albumie „Silence” utkana jest z odcieni fascynacji z pogranicza stylistyk muzycznych (piosenka czerpiąca z poezji, elektroniczne eksperymenty, improwizacje). Zestawienia skomplikowanych konstrukcji aranżacyjnych łagodzi prostota przekazu. Muzyka jest przestrzenna i przemyślana. Opiera się na brzmieniu akustycznych instrumentów (fortepian, kontrabas, perkusja, oud). Należy dodać, że warstwa muzyczna jest nierozerwalnie złączona z tekstami napisanymi przez Agę, w większości po polsku, a także po angielsku. Aga sięgnęła także do wierszy Czesława Miłosza (Wiara, Nadzieja, Miłość, Piosenka o końcu świata). Słowa powstały z inspiracji codziennością. Jeden z utworów to kompozycja wokalistki.

Album „Marysia – wiersze z Kazachstanu”.  Soundcheck & Aga Kiepuszewska Płyta ukazała się w październiku 2011. „Marysia” to projekt zespołu Soundcheck łączący jazz i poezję. Autorką wierszy jest Maria Kocińska. Poetka w latach 1942-46 przebywała wraz z rodziną na zesłaniu w Kazachstanie. Tam właśnie powstała niezwykle poruszająca poezja, która wyraża tęsknotę za ojczyzną i wolnością. Muzykę skomponował Maciej ‚Kocin’ Kociński. Projekt „Marysia” był promowany koncertami w 2011 roku w kraju (m.n. w Krakowie, Poznaniu, Śremie) i za granicą (w Rosji).

Aga Kiepuszewska & Maurits Roes Duo.  Na zaproszenie Fundacji MMusic (dyr. Małgorzata Smółka) Aga koncertowała kilkakrotnie w Holandii w 2011 roku (m.in. Haga, Tiel) w duecie z holenderskim pianistą i kompozytorem Maurits’em Roes’em. Duet występuje w jazzowym autorskim repertuarze (z muzyką Mauritsa i testami Agi) oraz sięga po utwory Kenny Wheelera, Freda Herscha.

Nils Project „Voyageur”. Aga zaśpiewała gościnnie na płycie Nils Project „Voyageur” (styczeń 2012, Francja) Płyta niedostępna jest na rynku polskim, ale promowana była m.in. w radiowej Trójce w audycji Artura Orzecha „Zaraz wracam”. Duet polsko-francuski z Nicolasem Dupont w piosence „Hors de ma vue”.  Aga jest także autorką polskiego przekładu tekstu tej piosenki.

Alternatywna Lista Przebojów Radia Kraków, I miejsce. 5 stycznia 2012 roku „Things behind the sun” w wykonaniu Agi Kiepuszewskiej (cover utworu Nick’a Drake’a) trafił na szczyt radiowej listy przebojów.

Bicie rekordu dla powodzian.  Piosenka „Odkryj sens” promująca akcję bicia rekordu dla powodzian z powiatu raciborskiego  (wrzesień 2010 roku). Aga wspólnie z artystami krakowskimi wzięła udział w nagraniu pod patronatem “Nowin raciborskich” i Radia Kraków.

Musical „Mały Lord” w Operze Krakowskiej – konsultant wokalny. Aga przygotowała wokalnie dzieci – tytułowych bohaterów musicalu „Mały Lord” w Operze Krakowskiej (premiera odbyła się w marcu 2010 roku). Kontynuuje pracę wokalną z chłopcami, gdyż spektakl znajduje się w repertuarze Opery Krakowskiej i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności.

Chóry

Soul’n’Voices – solistka, trener wokalny

Joyful Voice – dyrygent, trener wokalny

Website: www.agakiepuszewska.com

www.facebook.com/agakiepuszewska