Maurits Roes

Maurits Roes urodził sie w 1981 roku w Hadze. W wieku 8 lat zaczął grę na fortepianie. Zaczął od klasyki, lecz dość szybko zafascynował go jazz.

W 2003 roku rozpoczął studia w Królewskim Konserwatorium w Hadze, które ukończył w roku 2007. Jego nauczycielami byli miedzy innymi Marc van Roon, Rob van Bavel oraz Jurai Stanic. Uczestniczył także w warsztatach pod kierownictwem takich docentów jak: John Taylor, Dave Lieban, Billy Hart, Fred Hersch, Kurt Rosenwinkel, Kenny Werner, Branford Marsalis oraz Hein van de Geyn.

W 2005 oraz w 2008 roku bral udział w znanym International Jazz Masterclasses w Sienie, pod kierunkiem m.in. Fabrizio Sfera, Stefano Battaglia, Enrico Rava oraz Gianluca Trovesi.

Jeszcze w czasie swoich studiów Maurits wykazywał sie wszechstronnością oraz aktywnością. Występował m.in. w krótkometrażowym filmie “De Grijns”, który to w roku 2006 brał udział w Film Festival Rotterdam. Brał tez udział w cotygodniowym programie telewizyjnym “The Hague Live”. W roku 2006, wraz z The Bigband Koncon z Haskiego Konserwatorium, Roes wystąpił na North Sea Jazz w Rotterdamie.

Rok 2007 był rokiem przełomowym dla Mauritsa. Wystąpił w radiowym programie “De avonden”, ale co najważniejsze, nagrał swoją debiutancką płytę “Essential Elements”.

Muzyka, która znalazła sie na tej płycie jest poezją. Muzyka i nuty są jak słowa poety szukającego tego, co nienazwane i czasem dotykając tego, co najważniejsze. Poprzez melancholie węgierskiej pieśni ludowej aż do początków „Puppets”, do jazzdrive. Słuchając tej płyty marzycielski romantyk czuje sie jak jeden z „Essential Elements” w tej muzycznej podroży. W tymże roku skomponował też muzykę do dokumentu pt. “Drie ramen op een deur”, który był pokazany na Leiden Film Festival.

Kolejne lata przyniosły Mauritsowi koncerty na The Hague Jazz Festival oraz występy z młodzieżowym teatrem Rabarber w produkcji “Onder ’t Melkwoud”. Koncertował również z muzykami poznanymi na warsztatach we Włoszech.

Maurits Roes’a można obecnie usłyszeć na sesjach jazzowych zarówno w Hadze jak i w Amsterdamie.

Website: www.mauritsroes.com

MP3: Goodnight

Zdjęcia:

[thethe-image-slider name=”Maurits Roes”]

Video – Maurits Roes Trio: