Filip Wojciechowski

Filip Wojciechowski

Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronislawy Kawalla. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu (Konkurs im. Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F.Chopina. Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum, Studio S-1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F.Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, ”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych m.in. japońskiej ”Denon” i polskiej Dux.

Filip Wojciechowski jest również uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio, z którym zdobył I nagrodę na konkursie „Jazz Juniors” w Krakowie oraz nagrodę Festiwalu ”Pomorska Jesień Jazzowa” – tzw.”Klucz do Kariery”. Trio było także laureatem nagrody specjalnej na jazzowym konkursie w Hoeilart w Belgi i finalistą konkursu w Leverkusen w Niemczech. Pianista występował również w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Garego Guthmana, z Krzesimirem Dębskim oraz Richardem Galliano.

W roku 2000 powstało ”Filip Wojciechowski Trio”, które obok lidera tworzą: Paweł Pańta i Cezary Konrad. Trio dokonało nagrania dwóch płyt w Berlinie dla niemieckiej wytwórni płytę ”Classic Jazz” i polskiej Dux ” Romantic meets jazz” z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce.

Zespół brał udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą, m.in. Festiwalu Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii i 60 Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdrój. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010 trio wystąpiło z licznymi koncertami w kraju i za granicą, m.in.: w prestiżowej sali Opera House w Monte Carlo, Festiwalu „Chopin nasz współczesny” w Filharmonii Poznańskiej oraz na 10 Europejskim Festiwalu Jazzowym w Atenach i 14 Festiwalu Oldenburger Promenade w Niemczech.

W maju 2010 ukazała się płyta Filip Wojciechowski Trio ”Chopin” wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera.

Website:  www.filipwojciechowski.art.pl

MP3: Chopin Etiude in E flat minor Op.10 No.6