Włodek Pawlik

Włodek Pawlik – wybitny pianista i kompozytor, absolwent klasy fortepianu profesor Barbary Hesse-Bukowskiej na Akademii Muzycznej im, F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984.

W roku 1990 ukończył kolejne studia pianistyczne na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat na macierzystej uczelni, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje się ponad 20 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych.

Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie ‚Jazzowy Muzyk Roku’ przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in.: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006), a także festiwalach poświeconych muzyce poważnej (m.in.: Misterium Stabat Mater na Festiwalu Wratislavia Cantans 2003), pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach. Magazyn festiwalowy „Who i who at North Jazz Festival 1998” określi go zaszczytnym mianem „Vladimir Horowitz of jazz”. Działalność koncertowa i dorobek fonograficzny zyskały również szerokie uznanie wielu opiniotwórczych miedzy narodowych mediów. Gazeta „The Age” ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy „Down Beat” określił album „Turtles”, nagrany wspólnie ze znanym trębaczem Randy Breckerem, mianem ‚wybitny’.

Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dziel symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kedzierzawskiej, do filmu „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), a także międzynarodowych produkcji: „Nightwatching” Petera Greenawaya i „Within the whirlwind” Marleen Gorris (zdobywczyni Oskara za film ‚Antonia’s Line’ w 1996 roku). Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia „Novecento’” otrzymał nagrodę na IX Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2009”.

W roku 2008 artysta skomponował i nagrał razem ze sowim trio w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera (zdobywcy Grammy Award 2009) suitę jazzową „Tykocin”, która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została za „Jazzową płytę roku”. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się światowa reedycja albumu pod tytułem „Nostalgic Journey – Tykocin Jazz Suite”, która trafiła na rynki amerykański, japoński, do Korei Południowej oraz krajów europejskich: Niemiec, Włoch, Francji i Hiszpanii.

Website:  www.wlodekpawlik.com

MP3: Anhelli